Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Komputery i Internet

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co możesz zrobić aby odzyskać. Odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto będzie popularniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o pomocach finansowych, której założeniem jest ułatwienie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg oryginalnych przepisów?

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co możesz zrobić aby odzyskać.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach finansowych. Dzięki zmianie znikną kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na niewłaściwe konto. Projekt stanął w efekcie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz także:

Co sprawić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte zostały w Parlamencie jednomyślnie, co daje o tym, że to propozycja ponad planami i niezwykle potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw oraz nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe regulacje zaczną wchodzić w ruchu 3 miesięcy po pracy ustawy w Serwisie Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może zdarzyć się każdemu
– Z wniosków do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem poważnych problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci tracili w ten styl pieniądze, bo nie było procesu zmuszającego użytkownika do obrotu środków. Dzięki tej odmianie w większości przypadków dostaniemy je chociażby w porządku kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W realizacji pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownikowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wytwarzanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było oczywistej i jednolitej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownicy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie wyrażałeś swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie stanowił 3 dni na poinformowanie konsumencie o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w ruchu 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie prowadzony na profesjonalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w ruchu 1 dnia codziennego będzie oddawał je na konto klienta. Jeżeli w umowę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w ruchu 30 dni, bank lub Skok będzie odpowiedzialny do przekazania płatnikowi danych użytkownikowi.

– Pozwoli to pozytywne dochodzenie roszczenia na trasie sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest wskazane – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji nazywa to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo koszty związane z procesem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Impulsem do przygotowania proponowanych zmian były tematy proponowane przez nabywców do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wybrany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sensie formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie były celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments