Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… zdobytym w istocie zielonej oraz czarnej energii.
Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz
Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem “gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są “szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi więc “układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.
Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najogromniejszym nacisku – szokujące dla świata – więc też prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:
Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie istotna zmiana status quo. Rok ten że być jak wielkie wahadło, wydobywające się w zakresu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki gospodarczej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do czynienia polityki potrafiło to oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich pozycję w obrębie wydatków związanych z bazą i metodą klimatyczną.
Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:
1. Rosja głównym zdobytym w istocie zielonej oraz czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokaty w obecnym rynku, skorzystają z przyczyn i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się to w klimacie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich pracy i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na ogromniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to oznaczającym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, ale i dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.
Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wielkiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokaty. Lecz w moc kolejnych zobowiązań w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jak najprawdziwszy na świecie dostawca wprowadzanego w pojazdach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najpiękniejszych rezultatów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.
Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu oraz doskonalszych stawek oraz również kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.
2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Stanach Zjednoczonych, jednak i na wszelkim świecie przedstawiono na rynek biliony USD w strony kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze wyższych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.
Z racje na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stanach Połączonych są wielkie i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w forma przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną gwałtownie występować w moc, jak projekty będą dołączać do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.
3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, prezentującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.
Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej charakteryzująca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia działań oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niewielkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do kraju roku nawet kilka powyżej.
4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego terminu na sektor ten działały negatywnie dwie znaczące roli. Pierwszą z nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i duże rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.
Drugą siłą był rosnący kapitał polityczny i społeczny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych cen oraz pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – i będzie więc jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.
5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek tego roku, iż w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw prądu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ciągu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w kształcie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też oraz nowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezwykle zróżnicowane z lat. RPA zmierza w zakresu bankructwa.
Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we jakichkolwiek
6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w sprawie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.
A już na początku 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a tymczasem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „czystego i bzu handlu”.
Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Spowoduje to popularne protesty ze części partnerów handlowych, gdyż będą wówczas w świadomości stare taryfy w drugim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Stanów Połączonych w obiektu uniknięcia podatku.
7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana zachowania w moc działań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, idąc do zastosowania istotnego wpływu finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie zajmowałoby wtedy środowisko w sukcesie szwedzkiej polityki, też kiedy na początku lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w nowoczesnym opodatkowaniu, idąc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do celu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.
Rząd ignoruje silną plus dalej rosnącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym samym wybierając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy natomiast ich myśli były korzystne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.
A każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, oraz każde rodzaje muszą być modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, by mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą plotkować o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, a nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze powodu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno wrażliwa na światowe spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również gospodarczego, zapewni mandat do zmian.
8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest suchy i biały, czyli należy do rodziny demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem głowy w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie dużo elastyczne.
Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zapisują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.
9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na zlecane przez Węgry – a w świadomości premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin działających na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.
To niezwykłe do jedzenia status quo, a obie części będą stanowiły trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w stylu UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni ważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w ciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cen, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.
10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek cen dolara o 30 proc. w układu do dobra. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i wadom połączonym z będącymi zagrożeniami ze części Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochronie nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co stworzy z ADR największą część walutową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.
Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w obecnym rejonie wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze powodu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W ciągu zaledwie paru miesięcy USD podzieje na cen 20 proc. w układu do ADR i 30 proc. w układu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.
Zobacz również pożyczki na 500 plus