Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank cały film pl lektor

Komputery i Internet

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które może wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po zobaczeniu tego filmu chce się odwiedzać go jeszcze za jakimś razem, jak tylko daje się okazja. Są tacy, co twierdzą, iż nie odda się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga i do tego dostarczyć jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank lektor pl

Film Franka Darabonta przylega do ostatnich dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu przedsięwzięcie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o wiarygodność i sprawiedliwość. Ta obecna jest tłamszona, ale jak zawsze zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film wspomina o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy był wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest krótki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Programie w nim pilnują sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady dominujące w więzieniu, a co najistotniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank odbywa się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co stanowiło nieprzewidywalne, a co odbija swoje piętno na bohaterach dodatkowo w niesamowity sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza system w świecie zdeprawowanym i starym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie jest jeszcze, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Godzi się z ostatnim okresem rzeczy, lecz nie dzieli się zniszczyć. Na celu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie mówią tego co bierzemy na ekranie, ale jakby żyją prywatnym jedzeniem oraz umożliwiają wejść w dusze bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments