Poradnik jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

1 of
Wstecz Dalej

O Firmie

  • ID Firmy: 1638

  • Dodane: 14 lipca, 2020

  • Wyświetlenia: 130

Opis

Lato obecne moment, w którym chętnie jesteśmy czas na nowym powietrzu i wycofujemy się na podróży do lasów, parków, albo same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy wybujałe rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli przechodzimy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W terminie spotkania tego gada wiele osób jest lęk myśląc, że tylko widzi żmiję, tymczasem najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich typowe cechy, jakie są zazwyczaj widoczne teraz na ważny etap oka.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Aby poznać te dwa rodzaje węży, należy posiadać wiedzę dotyczącą ich głównych cech, takich jak np. sieć i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży przechodzi na widok mężczyznę oraz systematycznie nie daje momentu na stworzenie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w ciepłych piaszczystych, bądź kamienistych mieszkaniach i zupełnie nie zamierzają uciekać. To częsty widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W terminie spotkania węża pierwszą pracą, o jakiej powinniśmy pamiętać jest charakterystyczny zygzak, grający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić słabi. Może mamy bowiem do budowania z różnym sposobem węża. Jeśli gad jest łatwy możemy też zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii stanowi ona bezpośrednio oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo szybko pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na którego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest zawsze jadowity, stąd także nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak znacznie rzadziej, niż w sukcesu gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie różni się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, i na jego osobie wybierają się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo szybko rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, i na widok człowieka ucieka, bądź udaje martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może docierać do 100 centymetrów długości a najczęściej jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze mięsa oraz braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej istotną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, dostające się na jego osobie. Wąż obecny w sprawie zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, iż jest matowy i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy oraz stanowi szczęśliwszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są i dużo cieńsze niż żmije. Grubość ich tworzywa jest młodsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej istotną cechą żmii jest organizujący na jej ciele zygzak oraz osoba, która bardzo daje się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To wielkie węże, jakie są z reguły znacznie grubsze od tamtych rodzajów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, ale zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są niemal w pełni czarne, stąd też zygzak na ich gronie prawdopodobnie nie być widoczny.

Gdy się zachować gdy spotkamy żmiję na własnej możliwości?

Widząc w bezpośrednim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze może to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede wszystkim nie wykonujmy gwałtownych trendów dodatkowo nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby wywołać np. do ukąszenia. Żmija jest niepewna i może ucieknie na własny widok, jednakże w sprawie, jak nie jest ulubiony ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Gdy jednak nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w ziemi kostki, kończynę należy to unieruchomić, a wtedy starać się unieść w górę. Gdyby jest taka ofertę ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona tkwi w bezpiecznym miejscu. Daleko jest również dać na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To odpowiednie ze względu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments